Pohjois-Pohjanmaan Oravapolkumestaruuskilpailu

10.6.2007


Vepon junnujoukkue Vihannissa
Vepon junnujoukkue Vihannissa
Salla oli hienosti sarjansa ykkönen
Salla oli hienosti sarjansa ykkönen
Karttaan tutustuminen on tärkeää ennen kisaa......
Karttaan tutustuminen on tärkeää ennen kisaa......

Vepon juniorijoukkue menestyi loistavasti sunnuntaina  Vihannin Mäntylammella pidetyissä Oravapolkumestaruuskilpailuissa.

Salla Loukusa ja Anni-Elina Säävälä voittivat omat sarjansa, myös muut junnut selvittivät ratansa hyvin.

Maasto oli mäntykangasta, jossa oli paljon polkuja asettamassa kartanlukutaidot koetukselle. Radat olivat myös kohtalaisen pitkiä,  RR-ratakin kaksi kilometriä.

Kun vielä Vihannin Sinkki-Sepot  onnistuivat järjestelyissä mainiosti, oli juniorijoukkueella mukava kilpailupäivä

 

Tulokset

D10RR) 1) Loukusa Salla, VePo, 11:31, 2) Sirviö Venla, SK-Pohjant, 15:18, 3) Lehtonen Riikka, OuHu, 15:51, 4) Salo Veera, SiSe, 15:59, 5) Hakala Hanna, HaHe, 17:21, 6) Ukkola Emma, HaHe, 17:34

D12) 1) Säävälä Anni-Elina, VePo, 24:25, 2) Jussinniemi Jannaliina, SiSe, 26:06, 3) Fredriksson Erika, SK-Pohjant, 32:30, 4) Verkasalo Maria, SiSe, 36:05

D12TR) 1) Räisänen Noora, SalRe, 11:14, 2) Alanen Pälvi, SiSe, 15:11, 3) Lumijärvi Terhi, SalRe, 20:23, 4) Lehtosaari Aino-Mari, HaHe, 20:52, 5) Jussila Eveliina, HaU, 34:59

D13) 1) Räisänen Mira, SalRe, 33:15, 2) Vierimaa Johanna, KäKa, 34:53

D14) 1) Salo Jenni, SiSe, 37:16, 2) Madetoja Riina, KäKa, 47:33

D16) 1) Alila Karoliina, OTaru, 35:41, 2) Karppinen Kukka-Maaria, LaiVe, 36:30, 3) Vierimaa Laura, KäKa, 60:24

D8RR) 1) Malinen Elina, SalRe, 17:19, 2) Sneck Milla, SK-Pohjant, 17:25, 3) Säävälä Katri, VePo, 19:32, 4) Erkkilä Emmi, SalRe, 20:01, 5) Mänttäri Maija, SiSe, 34:36

H10RR) 1) Erkkilä Aapo, SalRe, 10:44, 2) Mänttäri Matti, SiSe, 11:04, 3) Linna Pekka, OuHu, 11:24, 4) Lumijärvi Jarkko, SalRe, 12:14, 5) Jussinniemi Aleksi, SK-Pohjant, 13:37, 6) Westerholm Henri, VePo, 14:35, 7) Kähkölä Johannes, SK-Pohjant, 17:30, 8) Aikio Elmeri, KEV, 17:52

H12) 1) Hiitola Olli, OTaru, 19:29, 2) Karppinen Aleksi, LaiVe, 20:19, 3) Aikio Severi, KEV, 23:22, 4) Vierimaa Juho, KäKa, 24:25, 5) Linna Matti, OuHu, 27:55, 6) Rönkkö Antti-Pekka, VePo, 32:01

H12TR) 1) Salo Jari, SiSe, 17:23, 2) Mänttäri Jukka, SiSe, 18:17, 3) Rossi Lauri, SK-Pohjant, 20:51

H13) 1) Aikio Santeri, KEV, 33:34, 2) Parkkinen Ville, SK-Pohjant, 34:43, 3) Nissinen Niko, SK-Pohjant, 39:09

H14) 1) Tauriainen Teemu, KEV, 40:55

H16) 1) Salo Antti, SiSe, 49:49

H8RR) 1) Pernu Juuso, OuTa, 11:10, 2) Viippola Aapo, OuTa, 12:01, 3) Erkkilä Elias, SalRe, 16:13, 4) Salo Mikko, SiSe, 16:30, 5) Westerholm Thomas, VePo, 19:33, 6) Mäkinen Oskar, SiSe, 20:49